!!

Clio Türkiye'ye Hoşgeldiniz

Clio Türkiye'de; Sıkı Arkadaşlıklar Edinebilir, Kapsamlı Bilgiler, Haberler, Etkinlikler, Kampanyalar,
Resimli ve Videolu Uygulamalar Bulabilirsiniz. Ayrıca Clio'nuz İle İlgili Her Konuda Yardım Alabilirisiniz.

Hatırlatma: Forum içerisinde kullanacağınız resimlerinizi Clio Türkiye Resim'e yükleyin!..

Gönderen Konu: lpg ve sibop ayarı hakkında...  (Okunma sayısı 332 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı samet3236

• 0cc
  • *

• Araç: Clio 1.4 RTA

• İsim: samet

• Üye ID: 2832
  • CT Puanı: 3

lpg ve sibop ayarı hakkında...
« : 08 Ocak 2018, 00:57:13 »
merhaba yeni konu olarak açtım ama daha önce yazmıştım aracımda yakıt tüketimi fazla falan diye.
ufak bi özet geçeyim hemn
Resmi görmek için Üye Olun ya da Giriş Yapın

1,4 8v araç ortalama 13litre lpg yakıyor oda hemen hemen 40krş.
tamirciye gittim siboplar sıkı dedi.. araçta çift tırnak buji vardı 1.6 nın bujisiymiş sanırım tek tırnak orj olanı takacaz dedi 30krş a iner bu iş dedi.

sonuç;

50 lira ile zorlasan 140 km yapıyor çok yakıyor diye gittik şimdi araba 50lira ile 110km yapıyor abi bu olmamış bak ayarı yanlış olabilir arttı dedim gaz ayarına gitti yine aldım sonuç yine aynı...
1,4 8v aracı olup da sibop ayarı yaptıran varsa bana ulaşırsa sevinirim her araca uygun bir sibop ayarı mı var yoksa standardı varmı bu işin

Çevrimiçi meganes ist

• Uzman

• Araç: Diğer

• İsim: Mustafa

• Üye ID: 696
  • CT Puanı: 149

Ynt: lpg ve sibop ayarı hakkında...
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2018, 01:10:47 »
çok yakıştaki genel sıkıntı kullanım biçimi biraz daha özen gösterin ateşleme ekipmanında yan sanayi ve başka aracın bujisini vs kullanmayın aracın orj bujisi neyse onu kullanın subap ayarına gelirse orada bi sıkıntı var gibi işinin ehli bir ustaya gidin aynı marka aynı seri araçlarda subap ayarı hep aynı olur farklı markalarda değerler değişir mesela fransız aracı ile japon araçlarının değerleri bir olmaz gibi
şunuda söyliyim subap ayarı soğuk motorda yapılsın çekin aracı sanayiye 5-10 saat beklesin sonra ayar yapılsın hava filtreniz kirli ise onuda değiştirin diyeceklerm bu kadar
)

Linkback: http://forum.cliotr.com/?topic=11473.0.html

car1:dacia logan mcv
car2:nnm ies
HERKEZE KARDEŞ DEME ANNEN HIZLIYMIŞ DERLER !

Çevrimdışı samet3236

• 0cc
  • *

« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2018, 01:46:25 »
Çift tırnak 1.6 bujisi yerine orjinalinde tek tırnak olanı takıldı tek işimiz subap ayarina kaldı muhtemelen aracı da sakin kullanırım hep.
Forum da biraz araştırdım benim motorun aynısını 25 e 25 yapmışlar sorun olmuş sonra başka yer emme10 egzoz25 olarak yaptırmış baya farketmiş memnun kalmış yarın uğrayıp birakcam arabayı olmazsa.. ama yinede benim araçtan olan varsa tüketimleri nasıl subap ayarı yaptıran varmı konuşsak çok iyi olucak valla:)

Çevrimiçi elkmuh

• 2000cc

• Araç: Symbol 1.4 RNA

• İsim: Hüseyin

• Üye ID: 7649
  • CT Puanı: 75

« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2018, 09:29:49 »

Bağlantıyı görmek için Üye Olun ya da Giriş Yapın
Çift tırnak 1.6 bujisi yerine orjinalinde tek tırnak olanı takıldı tek işimiz subap ayarina kaldı muhtemelen aracı da sakin kullanırım hep.
Forum da biraz araştırdım benim motorun aynısını 25 e 25 yapmışlar sorun olmuş sonra başka yer emme10 egzoz25 olarak yaptırmış baya farketmiş memnun kalmış yarın uğrayıp birakcam arabayı olmazsa.. ama yinede benim araçtan olan varsa tüketimleri nasıl subap ayarı yaptıran varmı konuşsak çok iyi olucak valla:)
Orjinali emme 10 egzoz 25 dir . Lpg li araçlarda genelde motorcu ustaları LPG de yanma ısısının daha yüksek boyutlarda olduğu için subap boşluğunun daha fazla verilmesi gerektiği görüşünde . Bu yüzden 20 verende var 30 verende var bildiğim kadarıyla . Youtube de yağız oto cenk usta diye bir elemanın clio 2 subap ayarı videosu var . Oradan izleyebilirsiniz . Ufuk kızılkaya diye bir arkadaşın da ayar videosu var ama onun verdiği değerler saçma . Bende en son 20 25 yaptırdım , daha önceden 10 25 e yakın bir değermiş bozulmayla birlikte . Çokta memnun olduğumu söyleyebilirim.
Yakıt mevzuuna gelince de şehir içinde yapılmış ölçümler bence sağlıklı veri teşkil etmez . Benim sistemim şehir dışında ortalama olarak 7 litre yakıyor . Bunun biraz altı ve üstüne normal denebilir . Şehir içinde hiç ölçmüyorum bile ne kadar yakar diye .
Aracın yakıt mevzuu konusunda illa kafanızda soru işaretleri varsa obd cihazıyla LTF ve STF değerlerinin takibini yapmalısınız . Araba sürüp depo doldurmakla sağlıklı veri edinmek biraz zor .
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2018, 10:15:08 Gönderen: elkmuh »

Lütfen duruş anından kalkışlarda da sinyal vermeyi ihmal etmeyelim .

Çevrimdışı samet3236

• 0cc
  • *

« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2018, 15:31:16 »

Orjinali emme 10 egzoz 25 dir . Lpg li araçlarda genelde motorcu ustaları LPG de yanma ısısının daha yüksek boyutlarda olduğu için subap boşluğunun daha fazla verilmesi gerektiği görüşünde . Bu yüzden 20 verende var 30 verende var bildiğim kadarıyla . Youtube de yağız oto cenk usta diye bir elemanın clio 2 subap ayarı videosu var . Oradan izleyebilirsiniz . Ufuk kızılkaya diye bir arkadaşın da ayar videosu var ama onun verdiği değerler saçma . Bende en son 20 25 yaptırdım , daha önceden 10 25 e yakın bir değermiş bozulmayla birlikte . Çokta memnun olduğumu söyleyebilirim.
Yakıt mevzuuna gelince de şehir içinde yapılmış ölçümler bence sağlıklı veri teşkil etmez . Benim sistemim şehir dışında ortalama olarak 7 litre yakıyor . Bunun biraz altı ve üstüne normal denebilir . Şehir içinde hiç ölçmüyorum bile ne kadar yakar diye .
Aracın yakıt mevzuu konusunda illa kafanızda soru işaretleri varsa obd cihazıyla LTF ve STF değerlerinin takibini yapmalısınız . Araba sürüp depo doldurmakla sağlıklı veri edinmek biraz zor .

şansa bakarmısın bende 3.sanayi den yağız oto ya bıraktım arabayı tabi sizin dediğiniz izmirdemi bilmiyorum
reno servisinden ayrılma biriymiş sanırım...
tek tırnak buji taktılar şimdi buna dedim oda olmaz lpg de çift olacak dedi... 10 a 25 mi olacak ayarı dedim 30 yapcaz lpg oldugu için dedi..
hatta ayarı yapıcam tekrar soğuyacak birdaha yapıcam dedi..
20 ye 20 yaptı önceki yer dedim güldü öyle ayar mı olur dedi.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2018, 15:32:48 Gönderen: samet3236 »

Çevrimiçi Sukruemetli

• 1400cc

• İsim: Şükrü

• Üye ID: 6483
  • CT Puanı: 61

« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2018, 16:31:06 »

şansa bakarmısın bende 3.sanayi den yağız oto ya bıraktım arabayı tabi sizin dediğiniz izmirdemi bilmiyorum
tek tırnak buji taktılar şimdi buna dedim oda olmaz lpg de çift olacak dedi... 10 a 25 mi olacak ayarı dedim 30 yapcaz lpg oldugu için dedi..
Hocam şimdi yazıcaklarımı iyi belle.
1. Ayni motor arabalarimiz var 30 sentili emme subabina yaparsa rolanti dalgalanmasindan vahşi ata binmiş sanarsın kendi.
2. Ben 2 defa üst kapak açtirdım conta yandı korozyon ve küften üst kapak tıkandığı için antifirizsiz binmiş benden önceki zatî muhterem.Her seferinde ustam yakinimdir subaplari kac yapicaz dedim beraber topladij kapağı orjinali 10 emme 25 egzos fransizlarin ama lpgli fransızları ben 20 emme 25 egzos yapiyorum dedi. Hatta Hüseyin abiyede ben söylemistim 20-25 yaptır çekişi falan mükemmel oluyor dedim sonuçta 8v araçların biraz motor zayif oluyor. Şuan tazı gibi benim araç hatta agresif kullanirim ısındıktan sonra 3000 devirden aşağı vites değistirmem. 2500 devirde giderken tam gaz yapiyim koltuga yapışırsın o derece. Yakıt tüketimim şehir içi yazın 8-9 lt kışın 10 -11 lt.
3. Bana kaç yaptırayım diye sorarsan performans önemli degil az yaksin normal gitsin dersen en önemlisi aracında klima yoksa 10 emme 25 egsoz orjinal yaptir derim ama aracın klimali ve seri kullanırım dersen 20 emme 25 egzos yaptir 20 emme yapinca lpgde rolantide çok hafif bir dalgalanma yapar bilgin olsun biz lpg ayarini kendimiz yaptigimiz icin bunu minimum seviyeye cekebiliyoruz ama ben anlamam dalgalanma falan yapmasın dersen kesinlikle ve kesinliklw 15 emme 25 egzos yaptir derim. Hatta bende bir daha subap ayari yaptirirsam 15 emmeyi denemeyi dusunuyorum.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2018, 17:10:09 Gönderen: Sukruemetli »

Clio 2 1.4i RNA

Çevrimiçi Sukruemetli

• 1400cc

« Yanıtla #6 : 08 Ocak 2018, 16:45:17 »
Artı olarak 2. takım 7700500168 kodlu mais çift tırnak bujileri kullaniyorum tek tırnak olandan daha iyi ve performanslı diyebilirim. Tek tirnakta kullandim mais. Birde hava filtresini kesinlikle orjinal mais al 45 lira. 10 -20 liraya aldigin filtreler aracı boguyor. Birde atesleme bobininin saglam oldugunu varsayarak kablolarinin kalitelisini kontrol et.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2018, 16:45:48 Gönderen: Sukruemetli »

Clio 2 1.4i RNA

Çevrimdışı samet3236

• 0cc
  • *

« Yanıtla #7 : 08 Ocak 2018, 17:11:24 »

Artı olarak 2. takım 7700500168 kodlu mais çift tırnak bujileri kullaniyorum tek tırnak olandan daha iyi ve performanslı diyebilirim. Tek tirnakta kullandim mais. Birde hava filtresini kesinlikle orjinal mais al 45 lira. 10 -20 liraya aldigin filtreler aracı boguyor. Birde atesleme bobininin saglam oldugunu varsayarak kablolarinin kalitelisini kontrol et.

geçtiğimiz yıllarda çift tırnak vardı yine çift takıldı geçen hafta gittiğim usta hayır orj yapcaz dedi tek tırnak buji taktı ve 20 20 yatım dedi..
bugün bıraktığım usta da hayır çift tırnak olacak lpg li bu arac dedi bu adama inandım desem yeridir içerisi full reno
şimdi yine değişecek bujiler kafayı yedim valla

ama subap ayarı için 10 25 dediğimde 30 yapcam dedi de 30 30 u kastetmemiştir sanırım... ben bu araba ile 1 litre benzin le 22km yol gidicem anca oldu derim dedi..
buda olmazsa senle bi konusalım izmirdesin sende sanırım... gittiğim yolda yol değil yani yeşilyurttan gıdaya gidiyorum 10-12km yol 30dk falan sürüyor ve 16litre lpg yaktık

Çevrimiçi Sukruemetli

• 1400cc

« Yanıtla #8 : 08 Ocak 2018, 17:17:32 »

geçtiğimiz yıllarda çift tırnak vardı yine çift takıldı geçen hafta gittiğim usta hayır orj yapcaz dedi tek tırnak buji taktı ve 20 20 yatım dedi..
bugün bıraktığım usta da hayır çift tırnak olacak lpg li bu arac dedi bu adama inandım desem yeridir içerisi full reno
şimdi yine değişecek bujiler kafayı yedim valla

ama subap ayarı için 10 25 dediğimde 30 yapcam dedi de 30 30 u kastetmemiştir sanırım... ben bu araba ile 1 litre benzin le 22km yol gidicem anca oldu derim dedi..
buda olmazsa senle bi konusalım izmirdesin sende sanırım... gittiğim yolda yol değil yani yeşilyurttan gıdaya gidiyorum 10-12km yol 30dk falan sürüyor ve 16litre lpg yaktık

16 litre ne demek ya zaten üçyola kadar rampa asagi iniyorsun neredeyse. Dostum benim 2 ustam var. Biri bornova 3 saniyede biride burda bana yakın karabağlarda ermattan ayrilma kendi dukkanini açtı. Ikiside saglam renocudur. Külfetli isim olursa ki Allah oldurmasın bornovadaki yakınım olur ona giderim hafif işlerimi bakimdir kendim içinden çıkamadığım arızalardır karabağlar sanayideki ustama giderim. Istersen ikisinden birine yönlendiririm seni ama dedigim gibi emme 30 olmaz yapıcam derse ellettirme bu sefer 20 lt. yakarsın. Birde lpg sistemin ne marka kaçak testi yaptirdin mı hiç.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2018, 17:18:23 Gönderen: Sukruemetli »

Clio 2 1.4i RNA

Çevrimiçi elkmuh

• 2000cc

• İsim: Hüseyin

• Üye ID: 7649
  • CT Puanı: 75

« Yanıtla #9 : 08 Ocak 2018, 18:36:35 »

25 30 diyor bu amcamda .
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2018, 18:39:14 Gönderen: elkmuh »

Lütfen duruş anından kalkışlarda da sinyal vermeyi ihmal etmeyelim .

Bu Konuya Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
4 Yanıt
1992 Gösterim
Son İleti 13 Kasım 2014, 15:15:42
Gönderen: samet3236
6 Yanıt
2861 Gösterim
Son İleti 07 Şubat 2015, 14:04:20
Gönderen: engin_er_26
1 Yanıt
1489 Gösterim