!!

Clio Türkiye'ye Hoşgeldiniz

Clio Türkiye'de; Sıkı Arkadaşlıklar Edinebilir, Kapsamlı Bilgiler, Haberler, Etkinlikler, Kampanyalar,
Resimli ve Videolu Uygulamalar Bulabilirsiniz. Ayrıca Clio'nuz İle İlgili Her Konuda Yardım Alabilirisiniz.

Hatırlatma: Forum içerisinde kullanacağınız resimlerinizi Clio Türkiye Resim'e yükleyin!..

Gönderen Konu: ARABADAN GELEN DEĞİŞİK SES  (Okunma sayısı 79 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elkmuh

• 0cc
  • *

• Araç: Symbol 1.4 RNA

• İsim: Hüseyin OGAN

• Üye ID: 7649
  • CT Puanı: 2

ARABADAN GELEN DEĞİŞİK SES
« : 15 Haziran 2017, 09:28:25 »
Arkadaşlar bir kaç gündür arabada bir gıcırtı türü ses peydah oldu . Şöyle ki birinci viteste yavaşlayıp birden hızlandığımda bir gıcırtı türü ses geliyor anlık olarak , sonra kayboluyor . Bunu bazen virajlarda da yapıyor . Ön takımı yaklaşık 2 ay önce komple elden geçirttim tüvtürk muayenesi öncesi . Ordan bir hata olacağını sanmıyorum . Araba stop halinde iken kendi ağırlığımla amartisörlere de yükleniyorum ordan mı ses geliyor diye , ordan da bir ses yok . Zaten arka amortisörleri geçen sene değiştim . Öndekilerde sanırım 3 yıllık falan oldu . Baya bir araştırdım internette neden olabilir diye . Salıncak burçlarından yapar , yağlanınca keser , bir süre sonra tekrar yapmaya başlar diyen çok . Bu arada ön salıncakları da değişmiştim dediğim bakımda . Acaba arka salıncaklar mı diyeceğim ama sesin tam geldiği yeri tespit edemedim henüz. Sanki el freni çekili gidiyor intibaı veriyor . El frenini bir kaç diş çekip yürümeyi denedim , ordan o ses de çıkmıyor . Kafa karışık anlayacağınız . Bayram da da baya bir yol yapacağım , huzurum kaçtı . Acaba akis bilyeleri falan mı diye de aklıma gelmiyor değil .

Çevrimdışı hknco

• 900cc
  • **

• Araç: Clio 1.6 RTE

• İsim: Hakan

• Üye ID: 6794
  • CT Puanı: 26

Ynt: ARABADAN GELEN DEĞİŞİK SES
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2017, 09:46:54 »
Geçmiş olsun. Sizin de denediğiniz gibi bir çok yerden geliyor olabilir. Eğer ses metal sesi ise 1den 2ye atınca ses çıkıyorsa demekki motorun ileri geri hareketinden kaynaklanıyor diyebiliriz. Motor sabit olmadığı için kulaklar ve motor ile beraber az da olsa hareket eden egsoz vs gibi parçalar da vardır. Bunlardan olabilir. 2. ise lastik sesi ise kayışlardan veya direksiyonun kendi tertibatından olabilir.

Sadece tahminlerim bunlar. Bildiğim kadarı ile bilyeden olsa araç her hızda ses yapar. Islık çalar gibi bir ses yapar veya uğultu gibi.

Çevrimdışı elkmuh

• 0cc
  • *

« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2017, 09:53:00 »

Bağlantıyı görmek için Üye Olun ya da Giriş Yapın
Geçmiş olsun. Sizin de denediğiniz gibi bir çok yerden geliyor olabilir. Eğer ses metal sesi ise 1den 2ye atınca ses çıkıyorsa demekki motorun ileri geri hareketinden kaynaklanıyor diyebiliriz. Motor sabit olmadığı için kulaklar ve motor ile beraber az da olsa hareket eden egsoz vs gibi parçalar da vardır. Bunlardan olabilir. 2. ise lastik sesi ise kayışlardan veya direksiyonun kendi tertibatından olabilir.

Sadece tahminlerim bunlar. Bildiğim kadarı ile bilyeden olsa araç her hızda ses yapar. Islık çalar gibi bir ses yapar veya uğultu gibi.
Vites değişiminde yapmıyor üstad sesi . Birinci viteste iyice yavaşlıyorum gaza bastığım anda yapıyor . Bu arada debriyaj takımını da 15 gün önce değiştirdim . Debriyajımda sıfır sayılır . Egzozu da tepikledim bu arada ayağımla oda değil . Hatta arabayı boşta ve viteste kendim itmeye çalıştım aynı sesi bulmak için oda nafile
Resmi görmek için Üye Olun ya da Giriş Yapın
Bugün sanayiye gidip bayramda yapacağım uzun yol öncesi fren balatalarıma baktırmayı düşünüyorum . O arada salıncak burçlarını da yağlatacağım bakalım . Debriyajı yaptırdığım ustama da bir soracağım bakalım böyle ses peydah oldu ne iş diye .
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2017, 09:54:26 Gönderen: elkmuh »

Linkback: http://forum.cliotr.com/?topic=10989.0.html

Çevrimdışı elkmuh

• 0cc
  • *

« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2017, 22:06:15 »
Arkadaşlar bugün sorunu çözdük , egzoz contası yüzünden egzozda boşluk varmış , ses oradan geliyormuş , tamirci bir dinleyişte anlayıp beni egzozcuya yönlendirdi. Böylece uyuz eden sesten kurtulmuş olduk .

Bu Konuya Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
5 Yanıt
1367 Gösterim
Son İleti 07 Ocak 2013, 23:23:13
Gönderen: Burak S.
6 Yanıt
1880 Gösterim
Son İleti 12 Mart 2013, 16:48:54
Gönderen: Majestic
7 Yanıt
2672 Gösterim