Gönderen Konu: Aracıma Yaptığım Ses İzolasyonu  (Okunma sayısı 431 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı byx

• Uzman
Ynt: Aracıma Yaptığım Ses İzolasyonu
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2018, 10:51 »
Bir kac araca yapmistik bayagi zorlanmistik.o sebeple istesemde yapmayi gozume kestiremedim kendi aracimda.ellerinize saglik iyi dwtayli calisma olmus.
Kapi iclerine kece mi yaptiniz.? Lpg depo uzeri acik olmali biliyorsunuzdur gerci ama resimde kapali gordum.
Clio rxt 2000 mod.1.6 8v 90 bg.

Çevrimdışı alles11

• Yeni Üye
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2018, 08:50 »
kapiya henuz bakmadim. plastik döşeme arkasina da kece yapicam.  tup uzeri neden acik olmali
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2018, 08:53 Gönderen: alles11 »

Çevrimdışı helebi

• 0cc
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2018, 11:20 »
Dostum hayırlı olsun, seste ne gibi değişiklikler hissetin ?
Ben de ses yalıtımını biraz araştırmıştım ama kendim yapamayacağım ve başkasına da yaptırmaya param olmadığı için öylece kalmıştı...

Ama şunu söylemek istiyorum (tecrübe değil sadece araştırmalarımdan öğrendiğim, yani aslı nedir bilmiyorum):
Ses yalıtım malzemeleri 3'ye ayrılır:
1- Yankıyı Azaltan (keçe, sünger)
2- Sesi Engelleyen, öbür tarafa geçmesini engelleyen (EPDM, Butyl, pütür sprey)
3- Ses Yutan, yok eden. (Fuaralarda gördüm sadece)

Siz az miktarda sesi engelleyen ve bol miktarda yankıyı azaltan ürünler kullanmışsınız gibi geldi...

Çevrimdışı meganes ist

• Uzman
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2018, 01:22 »
emeğinize sağlık çok iyi olmuş bravo
car1:dacia logan mcv
car2:nnm ies
HERKEZE KARDEŞ DEME ANNEN HIZLIYMIŞ DERLER !

Çevrimdışı alles11

• Yeni Üye
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2018, 01:59 »
Dostum hayırlı olsun, seste ne gibi değişiklikler hissetin ?
Ben de ses yalıtımını biraz araştırmıştım ama kendim yapamayacağım ve başkasına da yaptırmaya param olmadığı için öylece kalmıştı...

Ama şunu söylemek istiyorum (tecrübe değil sadece araştırmalarımdan öğrendiğim, yani aslı nedir bilmiyorum):
Ses yalıtım malzemeleri 3'ye ayrılır:
1- Yankıyı Azaltan (keçe, sünger)
2- Sesi Engelleyen, öbür tarafa geçmesini engelleyen (EPDM, Butyl, pütür sprey)
3- Ses Yutan, yok eden. (Fuaralarda gördüm sadece)

Siz az miktarda sesi engelleyen ve bol miktarda yankıyı azaltan ürünler kullanmışsınız gibi geldi...

bituself malzeme yankiyi, keçe sesi kesiyor. taban komple bagaja kadar kece ile kaplandi, kapi direkleri plastigi, kapi altlari ic plastikleri, on can yan direkleri plastiklerinin ic kisimlari kece ile kaplandi ki bu hem plastik tıkırtısını kesecek hem de ses ve ısı izolasyonu saglayacak. ne kadar ayrintili calisilirsa o kadar iyi. yerine vore hangi malzemeden kullanilacak? bu a karar vermek onemli. ornegin kapi ic sacini komplle bituself ile kaplamak iyi gibi gorunse de bu agir bir malzemedir, araca yuk getirir. bituselfi aralikli olarak kullarak yalnizca aracin tını yapan yerlerinde kulla mak gerekir.  videoda yok ama bagaj kapaginin arka ic kismina bituselfi bir miktar uygulayarak tınıyı kestim.  zahmetli bir is. eski arabama da uygulamistim.hem ısı  izolasyonu hem ses izolasyonu olarak konforu arttırdı. aracta 5_6 kilo agirlik artmıştır sanırım.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2018, 02:09 Gönderen: alles11 »

Çevrimdışı elkmuh

• 3000cc
« Yanıtla #6 : 13 Şubat 2018, 02:35 »
Çok kendini yormuşsun bence . O kadar üzerinde düşmeye değecek kadar klasik değeri olan arabalar değil bizimkiler . Benim arabam temiz olsun , boyası tamam olsun , orasından burasından tıkırtı boyutunu aşıp takırtı-tukurtu boyutuna varacak sesler gelmesin yeter . Eskiden takırtıyı bırak tıkırtı da gelmezdi , millet gözüyle giyip maşallah da demeyince arabama yandan dokunan , arkadan dokunan gırla gitti . Bende salla gitsin moduna girdim artık . Dananın biri yandan vurdu sol kapı komple değişti , bir diğeri arkadan vurdu bagaj kapağı tamir gördü , hiç birinin de orjinalindeki keyfi olmadı . Ben özendikçe başına bir işler geldi arabanın , sadece park halinde iken sürtenlerin sayısını unuttum , 4 mü 5 mi ne oldu herhalde.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2018, 02:38 Gönderen: elkmuh »
Whatsapp grubumuz Hüseyin OGAN 0 532 248 48 39 Bütün arkadaşları bekleriz.

Çevrimdışı alles11

• Yeni Üye
« Yanıtla #7 : 13 Şubat 2018, 02:59 »
bu uygulamayı yapmamın  aracin modeli ile ilgisi yok. ben daha once ayni uygulamayi broadway aracima da yapmistim. aracta  gurultu konusunda titiz biriyim. haliyle kendimi yoruyorum. clio fazlasiyla teknolojik bir aractir.

Çevrimdışı machinisteros

• 1200cc
« Yanıtla #8 : 13 Şubat 2018, 03:04 »
Bende havalar ısınınca yapmayı düşünüyorum.
Biraz meslek icabı biraz da meraktan bilgim var.
 Metal yüzeylere yapılması gereken şu; kasislere çukurlara girdikçe tıkırtıyı kesecek yapışkan. Sanırım bu bitüself dedikleri malzeme, elime alıp inceleme fırsatım olmadı. Yoğunluğu fazla, metale iyi yapışan metalle arasında boşluk bırakmayacak cinsten olmalı.
Yolcu kabini ile motor arasına, tabana ve tavana yapılması gerekenler; mahaller arası sesi sesi azaltan malzemeler, mekanik aksamlarda yapışkan kauçuk süngerler (sokakta satılan adi süngerler değil),  inşaat sektöründe taşyünü kullanılır.
Bence döşemeler mümkün mertebe kaldırılıp yapışkanlı kauçuklar uygulanmalı.
Yazımın başında yapacağım demedim, düşünüyorum dedim çünkü Hüseyin abinin dediklerinde haklılık payı var. Beni heveslendiren sadece ilgi, ilk arabam olması, hobi, daha iyi araba alabilecek durumum olmaması vs....
If you keep doing what you have always been doing then you will keep getting what you have always been getting.

Çevrimdışı byx

• Uzman
« Yanıtla #9 : 13 Şubat 2018, 09:18 »
kapiya henuz bakmadim. plastik döşeme arkasina da kece yapicam.  tup uzeri neden acik olmali
Kapi pandizotlari sonrasi pek alan yok malesef ben en azindan 0.5 mm kalinlikta strafor yapistiracam.genel olarak yapmak istesemde malesef yapamayacam.
Muayeneden gecmez arac lpg tanki gorunur ve altinda da strafor yalitim malz.olacak.tankin yasi Genel gorunumu sizdirmazlik kontrolu icin.
Clio rxt 2000 mod.1.6 8v 90 bg.