Gönderen Konu: 2001 Clio İnceleme Arızalar ve Çözümler Ufaktan Modifikasyon  (Okunma sayısı 4741 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı demiro

• 0cc
  • *
Merhabalar ,

Tekrardan tanıtayım kendimi sizlere ben Hakan 25 yaşında Zonguldakta ikamet etmekteyim 02.??.2017 de 2001 model 1.4 16v clio benzinli almış bulunmaktayım. Geçen dört ayda aracım ile ilgili yaşadıklarım şunlar ;

---  Aracımı ilk aldığımda 2-3 hafta sonra aks den ses gelmeye başladı dönüşlerde tıkır tıkır ses geliyordu, yeni bir aks aldım 220tlye ( 50 lirada işçilik verdim ).

---  Filtreleri değiştirdim polen-hava-benzin ( tanesi 15 20 lira cıvarıydı ).

---  Yağ bakımını yaptırdım Mobil Fe 5W/30 4lt aldım ( 5.5 lt alıyor tahmini bizim araçlar üstünü 5/30 ile ustam tamamladı ortalama 90 liraya maal oldu işçilik ile birlikte.

---Würth benzin enjektör temizleyici aldım 300ml 25tl civarıydı yakıtta 100kmde 5/10km kadar etkiledi motor sesinde bir fark olmadı.

---  Bu sırada abs ışığım yanıyordu usta ile onu 2-3 ay boyuca çözmeye çalıştık arıza tespit cihazı olsun ara ara usta müsait oldukça diğer sensörler pompalar değiştik sorun geçmedi ( bunlara para vermedim çözüm olmadığı için yeni parçaları çıkardık eskilerini taktık ustamın yaptığı güzelliklerden biri )

---  Mugen 5cm spor yay aldım taktırdım 220tl+50tl işçilik verdim kesinlikle değdi virajlarda aracın verdiği his yol tutuşu gözle görülür biçimde değişti. Esneme konusunda en ufak problem yaşamadım gayet memnunum.

---  Egzoz taktırdım katalizatör iptal ettirmedim sadece kafa taktırdım vana vs taktırmadım onunda ses videosunu atarım 150 tl montaj dahil ( 206 tl ceza yiyince çıkarttım 20tl :) ) ( video koymaya çalışacağım).

---  Amerikan park ve 3.stop için 8 çakar sonra sabit yanan bir modül aldım taktırdım ( amerikan park 35 tl , 3.stop çakarım 20tl + 20 tl montaj ücreti )

--- Arka sis farlarının bir tanesi yanıyordu ikili hale getirdik kablo çekildi ampül takıldı 15tl

---  Bobinleri yaktım , emin olamasamda TP den benzin aldım 2 hafta ondan sonra geldi başıma birde dördü birden gitti 75x4=300tl ( usta bobinlerden olduğunu bulana kadar krank sensörüne kadar değişti baktı en son kayın biraderini çağırdı ( onunda 2003 cliosu var ondan buna malzemeleri değiştirerek bulmak için bayağı uğraştı anlayacağınız ) ve sorunun kaynağını bobin olarak buldu değiştik ve sorun çözüldü . ( 50 tl işçilik ) sorun tanımına gelirsek ise araç 2000 devirden sonra gaz yemiyor ve tekliyordu vitesi kaça atarsan at aynı sorun devam ediyor devir yükselmiyordu. Bu sorun tıpkı pis benzinde karşınıza çıkan gibi ama değil bizzat tecrübe .

---  Abs sorununu ise şu şekilde çözdük son çare olarak abs sensörü veya kablosu kaldıydı usta çıkarmak için 45 dk uğraştı ama kaynak gibi olmuş artık ben tornavida ve çekiçle kırarak çıkardım model kodunu internette arattığımda istanbul dan bir firmada 75 tl olarak gözüküyordu aradım teyit aldım ürün 2 gün sonra elimdeydi . ( 50 lirada ona işçilik verdim ve sorun çok  şükür çözüldü absli arabada abs olmaması kadar saçma birşey bence yok ve tecrübe ettiğim kadarı ile bizim araçlar hafif olduğu için abs olmadığı zaman inanılmaz kızaklıyor. )

---  Başlarda sırasını tam hatırlamadığım için sona bıraktım tampon ve jantlarımı boyadım arkadaş ile , tamponlar ve yan çitalar , aynalar , silecek altı , bagaj üstü plastik parça mat siyaha , jantlarımı ise 352/E3 ( detaylı kodlar resim atacağım orada bulunmaktadır ) hepsi totalde astarı verniği 170tl gibi bir rakama maal oldu ( sprey basma boya )

---  Müzik sistemi ise ; teyp PIONEER MVH-85UB , arka pandizot 2x Pioneer TS-A6933is , kapı kolonları 2x Pioneer TS-G1031i , subwoofer Pioneer Ts-W311s4 1400 W ( çift bobin ) , Amplifikatör olarak ise Helix Dark Blue 1000.1 ( bu konuda şanslıyım abimin eski tuning dükkanı var iken kullanmıştı ucuza almış oldum ) bunlar ile ses gayet yeterli durumda benim için.

---  Stoplarımı değiştirdim makyajlı kasanın stopları ile bildiğim bir Zonguldak'ta dükkandan aldım su geçirmez sararmaz olduğu  garantisi için biraz fazla para verdim biliyorum 110tl+110tl = 220tl

---  Cam Filmi Çektirdim komple ön cam dahil Amerikan çizilmez Arkalar en koyusu , Ön kapı camları bir ton açığı , Ön cam filmi ise en koyusu değil bir ton açığı hepsi 150tl

--- Pasta cila uygulaması yapıldı . 200tl ( güncel olarak yıkatırken hızlı cila ile yıkatıyorum yıkamaya ek 5 tl karşılığını veriyor )

Şimdilik yaptıklarım bunlar.

Yakıt Tüketimi ise şu şekilde;
Şehir içi 9.1lt /100km
Şehir dışı ise 6.1lt/100km
Şehir içi oldukça agresif kullanımda 13lt civarı .
Zonguldak'ta yaşadığımı sürekli bir yerlere tırmandığımı göz önünde bulundurun lütfen ve aracım 200.000'de. Motor durumum expertize sokmadım ama ustaların baktığı kadarı ile gayet iyi durumda olduğunu en az 300.000 kadar daha motora baktırmadan gideceğini söylediler. Renault motoru normali öyle zaten araştırdığım kadarı ile.

Bir sorum var bu arada arkadaşlar ;
Farlarım akşam neredeyse hiç göstermiyor , bu araçların far ampülleri h kaç olarak geçiyor biliyor musunuz muayene zamanım geldi ve bu farlar ile geçebileceğimi sanmıyorum xenon taktıracaktım bu sefer onlar ile de geçemeyeceğim bilgisi olan arkadaşlar öneri ve bilgiler için şimdiden teşekkürler.( far tipini resimlerden görebilirsiniz )
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2017, 04:15 Gönderen: demiro »

Çevrimdışı demiro

• 0cc
  • *
Aracı ilk aldığım hali ;

« Son Düzenleme: 28 Haziran 2017, 04:04 Gönderen: demiro »

Çevrimdışı demiro

• 0cc
  • *

Çevrimdışı demiro

• 0cc
  • *