Gönderen Konu: araç kullanırken telefonla meşgul olmayın!  (Okunma sayısı 1414 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı RHG

• 0cc
  • *
araç kullanırken telefonla meşgul olmayın!
« : 25 Ağustos 2016, 03:41 »
Yabancı bir kamu spoturudur (www.itcanwait.com) . Özünde şunu anlatıyor; Bekleyebilir, araç kullanırken telefonunuzla uğraşmayın, ne yapacaksanız evinize, işinize gidince yapın. Yoksa hem sizin hemde başkalarının hayatı sönebilir.

Video ingilizce. İngilizceyi az çok bilenler altyazıyı açıp, okuyarak hangi konudan bahsedildiğini anlayabilirler.
İLk başlarda gençlere şunu soruyorlar; "araba kullanırken cep telefonu kullanmanızın/cep telefonu ile uğraşmanızın sebebi nedir?"
-Herkes cevap veriyor, hepsi anlatmaya başlıyor" arkadaşlarımla chat yapıyorum, text atıyorum snapchat, instagram vs bakıyorum vsvs.", sunucu arka plandan soruyor "çevrenizde olan biten?" cevap veriyorlar "farketmiyorum,
heyecanlı oluyor, yanımdaki yolcu uyarıyor beni kırmızı ışık kırmızı ışık diye"...gülüşüyorlar.
-derken bir genç kadın giriyor, biraz zorlanarak yürüyen, yüzünden belli olan ağır bir travma geçirmiş, bir kolu hareketsiz.. ve anlatmaya başlıyor...
-"21 yaşımda arkadaşımın mezuniyet töreninden gelirken tlefonla konuşan birisi kırmızı ışıkta kavşaktan sola döndü ve ona çarpmamak için kaçan bir tır bize çarptı! ailemden iki kişi kazada öldü. BEn 2 ay hastanede yaşam mücadelesi verdim. sonraki 2 ay rehabilitasyon gördüm konuşmayı, yürümeyi, kendi kendime yemek yemeyi yeniden öğrendim. Vücudumun bazı kısımları felçli kaldı. Evlendiğimde babamın yanında yürüyemedim......"

....ve sonra telefonla konuşmak için bahane bulan herkes kendince buun hesaplaşmasını yapıyor.

Benim yorumum, acaba hatırlıyormusunuz Nokia 3310 telefonlarımız varken araç başında bu kadar telefone elimizi atıyormuyduk? Akıllı telefonlar çıktığındna beri kendinize dikkat edin, eminim hayatınızın en özel gününde ve anında dahi, en güzel saatlerini geçirdiğinizde bile "telefona bakmaktan" kendinizi alamıyor, telefonlarınızı istisnasız 24 saat çık bırakıyorsunuz...öyle değil mi? "bir saniyeden birşey olmaz" diyerek araç başında gözünüzü telefona kaydırmanız, bir başkasının hayatına mal olabilir.....ve kendinizde

Keşke Tvlerde "sigara öldürür" kamu spotlarının onda biri kadar şunu gösterseler!;

sevdiklerinizle daha uzun bir hayat sürmek, başkasınında ömrünüz boyunca vicdan vebalini almak istemiyorsanız "telefonunuz bekleyebilir"......

! No longer available

« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2016, 10:46 Gönderen: RHG »
Clio 2000 RXT 1.6 8V

Çevrimiçi byx

• Uzman
Ynt: araç kullanırken telefonla meşgul olmayın!
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2016, 10:39 »
Hakikaten bir musibet bin nasihatten daha iyidir demisler malesef dogru.insallah biraz akillaniriz toplum olarak hayati onlemlerimizi canim ne olacak cevabi ile degil de geregini yaparak hayatimizi surdurebiliriz.cok gec demeden insallah...
Clio rxt 2000 mod.1.6 8v 90 bg.