Gönderen Konu: Dörtlü Düğme Sorunu ve Çözümü  (Okunma sayısı 1818 defa)

0 Üye ve 14 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rxtclio

• Yeni Üye
Dörtlü Düğme Sorunu ve Çözümü
« : 27 Şubat 2017, 01:47 »
Merhaba Cliotr ailesi, bir çok konuda yardımınızı aldım. Bu aşamadan sonra bende paylaşım yaparak katkı sağlamak istedim. İlk paylaşımım olduğu için hata ve eksiklerim konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Geçen hafta dörtlülerim durduk yere kafayı yedi. İstanbul'da dörtlüleri kullanamamak ayrı bir sıkıntıymış. Dörtlü ilk önce çalışmamaya başladı. Sonra kendi kendine çalıştı. Tekrar gitti. Derken en son dörtlüleri açtığımda sadece sol sinyaller yanıyordu. Sağ sinyaller çalışıyordu sadece dörtlü ile yanmayınca sorun dörtlü düğmesinden olduğunu söylediler. Bende hafta sonu ortada yer alan konsolu söküp yeni dörtlü düğmesini taktım. Arabadan çok anlamadığım için ilk başta çekinsem de değiştirmeyi becerince ayrı bir özgüven geldi. Takılan sağ ön kapı kilidini gözüme kestirip kapıyı söktüm ve güzelce yağladım. Bu sorunum da çözüldü. Bunları çoğu cliotrde yer alan bilgiler sayesinde oldu. O yüzden herkese teşekkürler. Dörtlü düğmesinin değişimini aşağıdaki görsellerle anlattım.

Resimde kırmızı alan gösterilen içinde 3 vidası mevcut. Vidaların ikisi sağ ve sol önde, biri de küllüğün altıda yer alıyor. 

Orta konsolun sağ ve sol uç kısımlarında 2 tırnak gibi pim var. Havalandırma kanalından da görülen bu yerleri hafifçe çekince çıkıyor.

Sonrasında orta konsolu yukarı kaldırdığımda altı açıldı. Tamamen çıkartmaya gerek kalmadan dörtlü düğmesi altındaki soketi çıkarttım.

Dörtlü düğmesini attan yukarı doğru ittirerek kenarlarındaki tırnakları sıkarak rahatça çıkıyormuş biraz uğraşarak farkettim :)

Sonrasında 30 TL ye aldığım yan sanayi dörtlü düğmesini üstten yerine oturttum. Sağ ve sol uçtaki tırnakları taktım ve vidaları takım bu arada açmışken orayı da temizleme fırsatım oldu.

Herkese kazasız, belasız, arızasız sürüşler.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2017, 02:33 Gönderen: rxtclio »
2000 Clio 1.6 RXT

Çevrimdışı byx

• Uzman
Ynt: Dörtlü Düğme Sorunu ve Çözümü
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2017, 10:43 »
Elinize saglik onemli olan sorunun nereden kaynaklandigini (muayene teshis onemlidir) sonrasinda usta ustalik devreye girer.ufak tefek gibi gorunsede kendiniz bazi sorunlari halledince ayri bir hissiyat oluyor.umarim hep boyle sorunlariniz ve cozumleriniz olur.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2017, 10:43 Gönderen: byx »
Clio rxt 2000 mod.1.6 8v 90 bg.

Çevrimdışı Burak S.

• Yönetici
    • Burak Sarı
« Yanıtla #2 : 16 Mart 2017, 10:43 »
paylaşımınız için teşekkür ederim..
kesinlikle faydalı olacaktır..
"Bu nasıl?" demeden önce mutlaka Forum Kullanımı'nı inceleyin!

Vasiyetimdir!
tabutumu 4 kişi taşısın, öndekiler 1.60cm, arkadakiler 1.90cm olsun. maksat kafa basık dursun..

Çevrimdışı machinisteros

• 1200cc
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2017, 11:30 »
ben aracımı yeni aldıktan 2 gün sonra bu sorunu farkettim ve servise gitmişken gösterdim. usta o gösterdiğiniz yerleri sökmeden dörtlüyü söküp çıkarttı ve aynı sizinkinden taktı. sorun çözüldü.
If you keep doing what you have always been doing then you will keep getting what you have always been getting.

Çevrimdışı EmilyMeams

• Yeni Üye
Dörtlü Düğme Sorunu ve Çözümü
« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2019, 12:43 »
Looking what fuctioning