Gönderen Konu: Tampon ve yan çıta boyama  (Okunma sayısı 1496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ömerAlpsoy

• 0cc
  • *
Tampon ve yan çıta boyama
« : 22 Ekim 2017, 04:41 »
Selamun aleyküm arkadaşlar. Malumunuz havalar güzel ve bu güzel havalarda arabayla uğraşmak güzel oluyor [emoji4] bugün kapı çıtaları ve ön arka tampon siyah bölümlerini boyadım. Umarım beğenirsiniz. Resimlerle anlatım yapalım belki isteyen olursa yardımı dokunur.

Öncelikle yan kapı çıtalarını söküyoruz. Bunun için çıtanın iki ucunu tutup arabanın arkasına doğru ittikten sonra yarım cm kadar geri geliyor. Ucunu kaldırıp tekrar arabanın arkasına doğru çekiyoruz ve çıta çıkıyor.

Daha sonrasında kaputu açarak ön panjuru söküyoruz ki, ön tamponun tamamını boyayabilelim. Ön panjuru 4 vida ve farların altından birer tane tırnak tutuyor. Vidaları söküyoruz sonra farların altından tırnakları kendimize doğru çekerek panjuru da alıyoruz.

Panjuru söktükten sonra ön tampondan plakayı söküyoruz. Ön ve arka tamponun siyah harici olan kısımlarını kağıt bant ve gazete ile maskeliyoruz. Arka tampondaki plaka lambasını da bant ile maskeleyin. Yan çıtalarda yazan 1.6 ve RXT yazılarını da bant ile maskeliyoruz. Bu noktada çok hassas davranmalısınız ki, boya diğer bölgelere bulaşmasın.

Maskelemeden sonra 2000 lik zımpara ile ufak ufak ovarak boyaya yüzey hazırlıyoruz. Çok fazla bastırmadan diş açtıktan sonra hafif nemli bir bez ile yüzeyi siliyoruz.

Daha sonrasında ise boyaya başlıyoruz. Kullandığım boya Polisan marka. Parlak siyah olarak geçiyor. Gayet çabuk kurudu ve memnun kaldım açıkcası.

Yaklaşık 15 cm uzaktan ince bir kat boya atıyoruz. Bu boya astar gibi olacak her yerini boyayayım diye uğraşmayın. Sonrasında ikinci katı da atıyoruz ve boya işlemimiz tamamlanıyor.

Boya kuruduktan sonra, (yaklaşık 15 dakika civarında kuruyor) maske yaptığımız gazete ve bantları söküyoruz. Çıtaları geri takıyoruz, panjuru takıyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Sukruemetli

• 1600cc
Ynt: Tampon ve yan çıta boyama
« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2017, 05:16 »
Aleykümselam dostum eline sağlık bayağı başarılı olmuş. Bende yan çitalari söküp parlak siyah yapmıştım. Güzel oluyor birde şu kapı kollarını halledebilsem iyi olucak ama sökmek lazım onun icinde kapı döşemelerini sökmek lazım lazımda lazım yani. Bizdede vakit az olunca olmuyor eskisi gibi fazla vakit geciremiyorum arabanin basinda.
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2017, 05:17 Gönderen: Sukruemetli »
Clio 2 1.4i RNA

Çevrimdışı machinisteros

• 1200cc
« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2017, 05:33 »
Güzel olmuş. Ellerine sağlık
Kapı yan çıtalarına, ayna dışıyla beraber karbon kaplama yapmayı düşündün mü?
If you keep doing what you have always been doing then you will keep getting what you have always been getting.

Çevrimdışı ömerAlpsoy

• 0cc
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2017, 05:36 »
Aleykümselam dostum eline sağlık bayağı başarılı olmuş. Bende yan çitalari söküp parlak siyah yapmıştım. Güzel oluyor birde şu kapı kollarını halledebilsem iyi olucak ama sökmek lazım onun icinde kapı döşemelerini sökmek lazım lazımda lazım yani. Bizdede vakit az olunca olmuyor eskisi gibi fazla vakit geciremiyorum arabanin basinda.

Evet kapı kollarını bende düşündüm fakat dediğiniz gibi çok teferruatlı işlem. O yüzden kalsın şimdilik böyle [emoji4]

Güzel olmuş. Ellerine sağlık
Kapı yan çıtalarına, ayna dışıyla beraber karbon kaplama yapmayı düşündün mü?

Teşekkür ederim. Karbon kaplama değil de piano black kaplama yapmayı düşündüm. Fakat plastik aksama tutmuyor dendi o yüzden boya daha sağlıklı geldi gözüme.

Çevrimdışı grimlord

• 1400cc
« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2017, 06:29 »
Keşke astar da atsaydın, tazyikli yıkamada pul pul dökülebilir :(
Eline emeğine sağlık

Çevrimdışı ömerAlpsoy

• 0cc
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Ekim 2017, 06:54 »
Keşke astar da atsaydın, tazyikli yıkamada pul pul dökülebilir :(
Eline emeğine sağlık

Öncesinde zaten boya vardı tamponlarda. Fakat eskidi matlaştı diye üzerine ince zımpara ve boya attım. Tahminimce atma olmaz.

Çevrimdışı byx

• Uzman
« Yanıtla #6 : 22 Ekim 2017, 07:22 »
Eline saglik guzel olmus iyi gunlerde kullanin.
Clio rxt 2000 mod.1.6 8v 90 bg.

Çevrimdışı ömerAlpsoy

• 0cc
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2017, 09:47 »
Eline saglik guzel olmus iyi gunlerde kullanin.

Teşekkür ederim [emoji4]