Gönderen Konu: Devirli Kullandıktan Sonra Motor Sesinin Değişmesi Hakkında  (Okunma sayısı 486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eke86

• 0cc
  • *
arkadaşlar merhaba. yaşadığım bir durum var, size aktarmak istedim. aracı aldığımdan beri bu mevcut. aslında sorun mu değil mi emin değilim. aracı devirli kullandığımda ve bir süre devam ettiğimde motorun ve egzozun sesi değişiyor. daha tok ve baslı bir sese dönüşüyor. aracı stop edip biraz dinlendirdikten sonra çalıştırdığımda normale dönüyor. devirli dediğimde maksimum 3000 rpm. rahatsız eden ya da arıza belirten bir ses gibi değil, sanki spor araç kullanıyor gibi bir sese dönüşüyor, egzozda bir klape falan açılmış gibi. ben arabayı çok dinlerim ama bu sesi eşim bile fark etti :) bu durumun belirli bir sebebi var mıdır ya da denk gelen oldu mu? araç 1,5 dci E5 75 hp

Çevrimiçi elkmuh

• 3000cc
arkadaşlar merhaba. yaşadığım bir durum var, size aktarmak istedim. aracı aldığımdan beri bu mevcut. aslında sorun mu değil mi emin değilim. aracı devirli kullandığımda ve bir süre devam ettiğimde motorun ve egzozun sesi değişiyor. daha tok ve baslı bir sese dönüşüyor. aracı stop edip biraz dinlendirdikten sonra çalıştırdığımda normale dönüyor. devirli dediğimde maksimum 3000 rpm. rahatsız eden ya da arıza belirten bir ses gibi değil, sanki spor araç kullanıyor gibi bir sese dönüşüyor, egzozda bir klape falan açılmış gibi. ben arabayı çok dinlerim ama bu sesi eşim bile fark etti :) bu durumun belirli bir sebebi var mıdır ya da denk gelen oldu mu? araç 1,5 dci E5 75 hp
TURBO.
Whatsapp grubumuz Hüseyin OGAN 0 532 248 48 39 Bütün arkadaşları bekleriz.

Çevrimdışı meganes ist

• Uzman
aracınızda dpf varmı bilmiyorum ama eksoz sisteminde bi kaçaklık dolma vs bişeyler olabilir,elm cihazınız var ise egt(exhaust temperature) sıcaklığına bakın fazla yükseliyosa eksoz tıkalıdır,bunun yanında hava filtresi klepelerine bağlantılarına falan iyice bakın kaçak olmasın oradanda yapar
car1:dacia logan mcv
car2:nnm ies
HERKEZE KARDEŞ DEME ANNEN HIZLIYMIŞ DERLER !

Çevrimdışı eke86

• 0cc
  • *
dediğim gibi bu sürekli olan bir şey değil, sadece gazlayınca oluyor. elm cihazım yok, hava filtresinin etrafına baktım ama yetişebildiğim yerlerde sıkıntı yok. bir iki gün sonra bakıma girecek iyice baktırayım. evet dpf var ve hatta 2-3 ay önce temizlenmesi için 4. vites 70 km civarına sabitleyip 20-25 dakika kadar yol yaptım ve araçta ciddi bir değişiklik oldu. gaz tepkileri iyileşti, çekişi arttı ve yakıtı düştü. benim aklıma gelen de gazlayınca dpf temizleme moduna mı geçiyor acaba? gösterge de her hangi bir ışık yanmıyor bu sırada. ayrıca performansta bir değişiklik de olmuyor. sadece ses değişiyor.

Çevrimdışı meganes ist

• Uzman
stock bi dizelle ne kadar gazlanır bilmemde yüksek devirde araç daha çok hava emer daha çok gaz salgılar buralardan birinde sorun kaçak tıkanıklık gevşeklik vs var ise ses ondandır,sonuçta 1500 rpm’deki aracın çektiği hava ve boşalttığı gaz ile 3000/3500 deki emişi ve salınımı bir değil,alt devirlerde sorun yoksa üst devirlerde sorun varsa ben dizelde hava filtresi ve eksozda sorun ararım
car1:dacia logan mcv
car2:nnm ies
HERKEZE KARDEŞ DEME ANNEN HIZLIYMIŞ DERLER !

Çevrimiçi hknco

• 1500cc

Bizim massey ferguson 240s vardı. Akşama kadar çalışınca akşam stop etmeden önce 5-10 dk rölantide  çalışırdı. (Malum patoza bağlayınca 1800 devirde sabit çalışır satlerce. ) Ama sesi çok tok çıkardı. O tok sesi çok severdim. Sonra her zamanki sesine geri dönerdi de sonra stop ederdik. Biz babadan, amcadan böyle gördük.

Çevrimdışı eke86

• 0cc
  • *
arkadaşlar tam anlatamadım sanırım. durum şöyle oluyor; gazlamak dediğim yardıra yardıra gitmek değil :) 2. viteste 3. viteste 3000 devir civarı bir süre vites değiştirerek gittiğimde ya da bazen 130 - 140 km ile 10 dakika falan gittiğimde egzoz sesi değişiyor, toklaşıyor. bu ses rölantide de böyle, normal kullanımda da böyle oluyor. dizel kullanmayı bilen biriyim, aracımı çalıştırdığımda ve stop etmeden önce 1 dakika kadar rölantide çalıştırırım her zaman, bunun haricinde de devir aralıklarını gayet iyi kullanırım. araç bakıma da girdi, orada da baktık her hangi bir şey görünmüyor. usta da dpf temizliğine geçiyor olabilir dedi. sürekli olan bir şey değil ama kafama takıldı işte sizlere sorayım dedim.