Gönderen Konu: ÇELİK JANT ÖNERİSİ  (Okunma sayısı 12443 defa)

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı machinisteros

• 1200cc
ÇELİK JANT ÖNERİSİ
« : 10 Nisan 2018, 07:10 »
Merhaba arkadaşlar,
Clio 2 sedan aracıma 2 adet yaz lastiği almam gerekiyor, üzerindeki kışlıkları çıkarmanın vakti geldi artık.
Aracı alırken üzerindeki yazlıkların 2 si eski durumdaydı, diğer 2 si Maraton marka ortalamanın altında lastikler sanırım, markayı ilk kez duydum çünkü. ölçüler 175/65/R14. Jantlar saç jant ve plastik kapak malum.
Şimdi gelelim asıl mevzuya. 4 adet çelik jant almak istiyorum, fazla cafcaflı olmayan, özellikle emniyetli olan, işlevselliği daha ön planda olan, adi, çıtkırıldım olmayacak jantlar.
4 adet çelik jant için 1000 TL istiyorlar, bu fiyatı verebilirim fakat merakım şu? Bu fiyata alınan jantlar ileride sorun çıkarırlar mı? Ne kadar emniyetlidirler? orjinalleri ile aralarındaki farklar nelerdir?
Derdim meramımı anlatabilmişimdir umarım. Gösteriş yapmak değil amacım, çelik jant alıyım derken her an tehlike ile yüzyüze bırakacak şeylere heves edip boşa emek para zaman harcamayalım.
Kısaca ne tavsiye edersiniz bu konuyla ilgili?
Mesela linkteki ürün nasıldır? 1000 TL vermeye değer mi?
https://tr.letgo.com/tr/i/15-inc-renault-megane-2-celik-jant-takimi_ca58dcc0-a58d-45f3-ae0c-5e92899f7ef4
yada bu
https://www.netedarik.com/urun/2378/fluence-laguna-megane-celik-jant-takimi-orjinal-8200367643

Buradaki tecrübeli arkadaşlar mutlaka fikir verecektir.

If you keep doing what you have always been doing then you will keep getting what you have always been getting.

Çevrimdışı byx

• Uzman
Ynt: ÇELİK JANT ÖNERİSİ
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2018, 01:57 »
Zevk renk baska bir sey ona siz karar verirsiniz zaten.
Replika jantlarin bazilari oldukca dandiktir.ucuz etin yagnisi misali.
Bilindik marklarin 2.el islem gormemis olanindan  almak daha dogru bence.
Vossen
O.Z
Enkei
Bbs
Gibi markalar kaliteli jantlar ama pahalilar.
Ulkemizde
Cms
Kormetal gibi marklar var bu firmalarinda kaliteli urunleri var.
Orn.replika ile orjinal jant arasindaki farklar.

https://youtu.be/TMk7_eYTw3M

https://youtu.be/_8hnJZqZWmA

Mumkunse orjinal jant alin derim.

« Son Düzenleme: 11 Nisan 2018, 01:59 Gönderen: byx »
Clio rxt 2000 mod.1.6 8v 90 bg.

Çevrimdışı elkmuh

• 3000cc
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2018, 09:27 »
Merhaba arkadaşlar,
Clio 2 sedan aracıma 2 adet yaz lastiği almam gerekiyor, üzerindeki kışlıkları çıkarmanın vakti geldi artık.
Aracı alırken üzerindeki yazlıkların 2 si eski durumdaydı, diğer 2 si Maraton marka ortalamanın altında lastikler sanırım, markayı ilk kez duydum çünkü. ölçüler 175/65/R14. Jantlar saç jant ve plastik kapak malum.
Şimdi gelelim asıl mevzuya. 4 adet çelik jant almak istiyorum, fazla cafcaflı olmayan, özellikle emniyetli olan, işlevselliği daha ön planda olan, adi, çıtkırıldım olmayacak jantlar.
4 adet çelik jant için 1000 TL istiyorlar, bu fiyatı verebilirim fakat merakım şu? Bu fiyata alınan jantlar ileride sorun çıkarırlar mı? Ne kadar emniyetlidirler? orjinalleri ile aralarındaki farklar nelerdir?
Derdim meramımı anlatabilmişimdir umarım. Gösteriş yapmak değil amacım, çelik jant alıyım derken her an tehlike ile yüzyüze bırakacak şeylere heves edip boşa emek para zaman harcamayalım.
Kısaca ne tavsiye edersiniz bu konuyla ilgili?
Mesela linkteki ürün nasıldır? 1000 TL vermeye değer mi?
https://tr.letgo.com/tr/i/15-inc-renault-megane-2-celik-jant-takimi_ca58dcc0-a58d-45f3-ae0c-5e92899f7ef4
yada bu
https://www.netedarik.com/urun/2378/fluence-laguna-megane-celik-jant-takimi-orjinal-8200367643

Buradaki tecrübeli arkadaşlar mutlaka fikir verecektir.
Boşver kozmetik işleri üstadım ya . Memleketin ekonomisi kötü , at kenara parayı dursun lazım olur . Ben hayatta kozmetik işlere para vermem , tak jant kapağını devam .
Whatsapp grubumuz Hüseyin OGAN 0 532 248 48 39 Bütün arkadaşları bekleriz.

Çevrimdışı Sukruemetli

• 1600cc
« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2018, 09:31 »
Yalniz megane 2 jantları ateş ediyor  ;D ama lastiksiz çok fiyat yazmış. Gerçi burasi amerika oldugu için dolara göre fiyat biçiyoruz ya. ;)
Clio 2 1.4i RNA

Çevrimdışı machinisteros

• 1200cc
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2018, 01:59 »
Boşver kozmetik işleri üstadım ya . Memleketin ekonomisi kötü , at kenara parayı dursun lazım olur . Ben hayatta kozmetik işlere para vermem , tak jant kapağını devam .
Hüseyin abi olaya sadece kozmetik olarak bakmıyorum. şimdiki jantları paslanmış, her lastik değişiminde sök çıkar zarar görüyor. Biz burada 6 ay yaz 6 ay kış yaşıyoruz. tabi kozmetik de var, bindiğimiz araba güzel olsun temiz olsun. hem satarken de artısı olmaz mı.
Bir de hevesim var, mantık çerçevesinde birşeyler yapmak istiyorum. ben küçükken oyuncak araba koleksiyonum vardı, bu yaşımda daha ilk arabam oldu oda 2005 model. çok şükür rabbime. temiz olsun, bakımlı olsun.
If you keep doing what you have always been doing then you will keep getting what you have always been getting.

Çevrimdışı machinisteros

• 1200cc
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2018, 02:13 »
Zevk renk baska bir sey ona siz karar verirsiniz zaten.
Replika jantlarin bazilari oldukca dandiktir.ucuz etin yagnisi misali.
Bilindik marklarin 2.el islem gormemis olanindan  almak daha dogru bence.
Vossen
O.Z
Enkei
Bbs
Gibi markalar kaliteli jantlar ama pahalilar.
Ulkemizde
Cms
Kormetal gibi marklar var bu firmalarinda kaliteli urunleri var.
Orn.replika ile orjinal jant arasindaki farklar.

https://youtu.be/TMk7_eYTw3M

https://youtu.be/_8hnJZqZWmA

Mumkunse orjinal jant alin derim.
Sabri üstad valla korkuttun beni neredeyse jant fikrimden vazgeçeceğim.
Peki ben bu Türk malı jantları nasıl temin edebilirim diye sormayım da o marka olduklarından nasıl emin olabilirim. Mesela CMS nin replikası var mıdır?
Birisine sordum rastgele, marka söylemedi ama replika olduğunu söyledi. Sıkıntı çıkar mı dediğimde 2 yıl garantisi var, hiç farkı yok dedi. Nedir ne değildir, ne kadar güvenebilirim sence?
Sen olasan nasıl yol izlerdin?
Birde teknik sorum olsun. Jantı bir çap büyültmeye gerek var mı? 15" alıyım mı yani. Mevcutta 2 adet 14" yaz lastiği var, ne yeni nede eski. maraton marka.
Alacağım janta 185 taban lastik takabilir miyim? Normali 175 biliyorsun.

Çevrimdışı byx

• Uzman
« Yanıtla #6 : 11 Nisan 2018, 02:45 »
Soyleki
Bahsettigim orn.kormetal marka alabilirsiniz.
15 inc takabilirsiniz 185 60 15 gibi bir olcude lastik takabilirsiniz.
Fazla yormaz yol tutus iyilesir.
Replika olmayan jant alirdim.marka cok iyi bir sey almayacaksam eger
Kormetal tercih ederdim.cok cesitini kullandik memnun kaldik.
Ancak nadir de olsa her marka da hatali jant cikabilirde.
Balans tutmama kilcal catlak gibi.kisa surede belli olur zaten.2 el kaliteli islem gormemis veya sifir kormetal marka gibi jant alabilirsiniz.zaten garantili olacak.! Bir cok kisi kullaniyor tadigim.
Bayiden alabilirsiniz orjinal supheniz kalmasin diye.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2018, 02:48 Gönderen: byx »
Clio rxt 2000 mod.1.6 8v 90 bg.

Çevrimdışı machinisteros

• 1200cc
« Yanıtla #7 : 11 Nisan 2018, 03:07 »
Soyleki
Bahsettigim orn.kormetal marka alabilirsiniz.
15 inc takabilirsiniz 185 60 15 gibi bir olcude lastik takabilirsiniz.
Fazla yormaz yol tutus iyilesir.
Replika olmayan jant alirdim.marka cok iyi bir sey almayacaksam eger
Kormetal tercih ederdim.cok cesitini kullandik memnun kaldik.
Ancak nadir de olsa her marka da hatali jant cikabilirde.
Balans tutmama kilcal catlak gibi.kisa surede belli olur zaten.2 el kaliteli islem gormemis veya sifir kormetal marka gibi jant alabilirsiniz.zaten garantili olacak.! Bir cok kisi kullaniyor tadigim.
Bayiden alabilirsiniz orjinal supheniz kalmasin diye.
Kormetal in bayilerine baktım internetten. Tesadüf benim geçen sezon kış lastiği aldığım lastikçi çıktı. İlk fırsatta ziyaret edip kormetal marka alabileceğim jantlara bakacağım. Zaten esnaflıkları iyiydi, düzgün insanlara benziyorlardı. İki kuruş için çürük çarık mal satacak tipler değillerdi, iyiyse iyi kötüyse kötüyü söylerler yine inşallah.
Şimdi 14" mü 15" mi ona karar vermek lazım.
Arabayı alırken kalan 2 adet maraton marka yeni sayılabilir lastikler var. Eğer 15" de karar kılarsam onları yoksaymaya değer mi, ikinci el olarak satıyım mı?
Stepne saç jant ve 14". Olursa 15" çelik jant takılıyken stepne lazım olursa 14" stepne takarsam çok sorun olmaz heralde?
14" jantlara 185 taban lastik takabilir miyim? 185 taban lastikler sadece 15" jantlara mı uyar?
15" jant takmanın bana 14" janta göre fazladan ne gibi masrafları olur? lastik maliyeti ne kadar artar? 14"-15" jant fiyat farkı çok mudur?
15" jant takınca araba yükselecek illaki buda çok mu çirkin gösterir? Zaten arabamda fabrikadan çıkmış haliyle duruyor hiç modifiye, kesik yay vs yok.

Sabri üstad ve arkadaşlar. çok soru soruyorum ama idare edin artık bu forumdaşınızı  :)

Çevrimdışı elkmuh

• 3000cc
« Yanıtla #8 : 11 Nisan 2018, 03:08 »
Hüseyin abi olaya sadece kozmetik olarak bakmıyorum. şimdiki jantları paslanmış, her lastik değişiminde sök çıkar zarar görüyor. Biz burada 6 ay yaz 6 ay kış yaşıyoruz. tabi kozmetik de var, bindiğimiz araba güzel olsun temiz olsun. hem satarken de artısı olmaz mı.
Bir de hevesim var, mantık çerçevesinde birşeyler yapmak istiyorum. ben küçükken oyuncak araba koleksiyonum vardı, bu yaşımda daha ilk arabam oldu oda 2005 model. çok şükür rabbime. temiz olsun, bakımlı olsun.
Batıyoruz üstad batıyoruz , döviz aldı başını gidiyor :)
Whatsapp grubumuz Hüseyin OGAN 0 532 248 48 39 Bütün arkadaşları bekleriz.

Çevrimdışı machinisteros

• 1200cc
« Yanıtla #9 : 11 Nisan 2018, 03:19 »
Batıyoruz üstad batıyoruz , döviz aldı başını gidiyor :)
olsun Hüseyin abi. ekonomimiz büyüyor  ;D
6 ay önce 225 tl ye doldurduğum depoyu şimdi 260 tl ye indirimli haliyle doldurabiliyorum. ama ekonomimiz büyüyor elhamdülillah  ;D