Gönderen Konu: Geçmeyen Hararet Sorunu  (Okunma sayısı 57 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı arabamclio

• Yeni Üye
Geçmeyen Hararet Sorunu
« : 13 Ekim 2018, 02:51 »
Merhabalar,
Aracım 2001 clio symbol 1.4 rna benzinli. Uzunca süredir halledemediğim bir hararet sorunu var.
Arabayı çalıştırıp yola çıkarsam ve trafik yoksa 3 ve 4'cü viteste gidersem sürekli hararet çizgim ortada yatay sabitleniyor. Problem yok.
Eğer trafik var ise 1 ve 2'ci viteste gitmeye başlarsam en fazla 1 km içerisinde tepe noktasına kadar çıkmaya başlıyor. En tepedeki çift iki noktalı yere gelince kendiliğinden iki nokta aşağıya iniyor. Sonra yine yukarı. Trafik devam ettiği sürece surekli yukarlarda dolaşıyor. Otomatik jigle var arabada. Bende ortanın üstüne çıkmaya başlayınca elle jigleyi çalıştırıyorum ortaya geliyor kapatıyorum. Trafikteysem surekli aç kapa, aç kapa şeklinde devam ediyor bu. Tepe çizgisine varmadan jigle ile ortada tutmaya çalışıyorum. Tabi arabayı stop ettiğimde kapamayı unutsam aküyü bitiriyor ki bir kaç defa başıma geldi. Yaz kış farketmiyor. Bu durum hep böyle.
 Zaman içerisinde hararet müşiri değişti, radyatör değişti, termostat değişti. Başka ustaya götürdüğümde arabayı çalıştırdıktan bir süre sonra fan çalışmaya başlıyor. Fanında da arıza yok dedi. Devir daim olabilir mi diye düşündüm ve ustaya sordum. 1,2,3,4'cü vites farketmez sürekli hararet yapar onunla ilgisi yok dedi.
Başka bir ustada motor bitiyordur dedi. Ama motorda yağ yakma vs problemler yok.
Jigleyi kullanmasam surekli tepe noktasında kalması zarar verir diye surekli ortada tutmaya çalışıyorum. Sorunu ne olabilir.
Resimdeki çizgide surekli. Bir nokta aşağı bir nokta yukarı. Orda duruyor. Jigleye dokunmassam.

Çevrimiçi emrah

• 3000cc
Ynt: Geçmeyen Hararet Sorunu
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2018, 08:44 »
Öle araç o şekilde  kullanılmaz .gün gelir çonta yaktırır belkide çonta yakmıştır.

sık tarafıkte araç harahet yüksetiyor ise 2 sebebten yapar.

1:Devir daim pompası bozuk olabilir
2:Termostat bozuk olabilir.
bu ıkısı önemlidir.

3.fanın arazılı olması vs gibi nedenler olabilir.

« Son Düzenleme: 13 Ekim 2018, 08:46 Gönderen: emrah »

Çevrimdışı hknco

• 1500cc
« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2018, 01:34 »
müşür de arızalı olabilir.

Çevrimdışı byx

• Uzman
« Yanıtla #3 : 14 Ekim 2018, 02:28 »
Sizin genlesme kabinadan gordunuz su rengi nasil bir halde.? Su eksiltme varmi.? Arac ilk mars ta soguk motorda hemen calisiyormu.?
Eger biryerlerde tikaniklik yoksa ki devirdaim degismeli termostat kontrol edilmeli 89 dereceliktir sokun termostati 90 derecr suya atin aciliyormu sonra 100 derece suya atin bekleyin acik kaliyormu.bu sirada termostat yerinde olmadigindan alt ust hortumdan hortum ile su devirdaim yapabilirsiniz sistemin temizlenmeye ihtiyaci var ise.ve tabi hararet musuru (kadrana bilgi veren ile fan komutu veren ayni sensordur.) Degismesine rahmen arizali olabilir.
Clio rxt 2000 mod.1.6 8v 90 bg.

Çevrimiçi emrah

• 3000cc
« Yanıtla #4 : 14 Ekim 2018, 06:01 »
Sabri abi senin emektar clio satmadın mı  halla :)) Yıllardır ikimizin clio'su duruyor :)

Çevrimdışı byx

• Uzman
« Yanıtla #5 : 14 Ekim 2018, 06:03 »
Aynen kardesim hala kullaniyorum.  :) forum biliyorsun eskisi gibi degil fazla olmasa da ara sira bakiyorum.
Clio rxt 2000 mod.1.6 8v 90 bg.

Çevrimiçi emrah

• 3000cc
« Yanıtla #6 : 14 Ekim 2018, 06:31 »
aynen abi. Forum ruh olmuş.