Gönderen Konu: Trafik sigortasında teklifli indirim dönemi başladı  (Okunma sayısı 1506 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ufukaslan

 • 3000cc
 • *********
 • İleti: 934
02 Ekim 2016 Pazar, 12:59:05Güncelleme: 13:11:21


Trafik sigortasında milyonlarca sürücünün merakla beklediği 'teklifli indirim' dönemi dün başladı. Araç sahipleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin internet sitesinden sorgulama yapıp teklif alabilecek.


Milyonlarca araç sahibinin yakından takip ettiği trafik sigortasında 'teklifli indirim' dönemi hayata geçti. Uygulamadan yararlanabilmek için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin internet sitesinden (www.sbm.org.tr) sorgulama yapılması gerekiyor. Araç sahipleri T.C. kimlik numarası ve araç plakasını girdiklerinde 29 şirketin trafik sigortası bedeline ilişkin teklifleri karşılarında görebilecek. Uygulama dün itibariyle devreye girdi. Ancak uygulamanın ilk günü 20'ye yakın şirketin fiyat teklifi verir hale geldiği görünürken uzmanlar "Tüm şirketlerin teklif vermesi gerekiyor. Altyapı kaynaklı sorun olabilir" dediler.


HAZİNE TAKİPTE
20 Ekim olarak planlanan uygulamanın 1 Ekim'e çekildiğini belirten Hazine kaynakları ise "Şimdi her taşıt sahibi aracını hangi şirketin kaça sigorta yapacağını ekranda görebilecek. Bunun da rekabeti getireceğinden fiyatlara indirim olarak yansımasını bekliyoruz" dedi.
Hazine'nin bu çalışmasına rağmen firmaların rekabete girmeyip ortak fiyat belirlemeleri halinde sigorta şirketlerine yönelik sert yaptırımların geleceği belirtiliyor. Hazine'nin elinde bu kapsamda iki yaptırım bulunuyor. Birincisi tavan fiyat uygulamasına gidilmesi ikincisi ise tarifelerin Hazine tarafından belirlenmesi. Tarife sistemi 2008 yılına kadar uygulanıyordu. Şu anki uygulama ile ortalama poliçe beledinin 500-600 liraya gerilemesi gerekiyor.


Ancak dün sbm.org.tr üzerinden iki farklı araç için yaptığımız sorgulamada en düşük 646.55 lira, en yüksek 2 bin 253 liralık fiyat teklifi aldık. Uzmanlar, Hazine'nin bu fiyat farkını düşürmek için bu çalışmayı başlattığına dikkat çekerek, araç sahiplerinin düşük fiyat vereni tercih ettikçe fiyatların aşağıya geleceğini söylediler.

FİYAT TEKLİFLERİ NEDEN FARKLI?
Trafik sigortasında prim teklifi almak için sbm.org.tr üzerinden iki farklı araç için yaptığımız sorgulama bazı şirketler arasında 4 katı fiyat farkı ortaya çıktı. Uzmanlar aradaki bu uçurumun en önemli nedenini "Bu durum, bazı şirketlerin zorunlu trafik sigortası yerine kasko, yangın veya nakliye branşlarında büyümek istemesinden kaynaklanabilir" şeklinde açıkladılar.
İki araç arasındaki fiyat farkının en önemli nedenlerine gelince uzmanlar bu konuda da birçok kritere dikkat çekiyor. Bunlardan biri aynı model ve yıldaki araçlara aynı sigorta şirketi farklı poliçe bedeli kesebilir. Bunun sebebi kişinin bulunduğu basamakla ilgili. Son üç yılda hiç kaza yapmamış 7. basamakta olan biri ile son bir yılda üç kez kaza yapmış 1. basamaktaki bir kişinin zorunlu trafik sigortası bedeli aynı olmaz. Ayrıca kazalarda ortaya çıkan hasarlar da fiyatlarda belirleyici oluyor. Bir diğer neden ise aracın bulunduğu bölgenin riskiyle alakalı. Şayet araç şiddet ve terörün olmadığı bir il veya ilçedeyse primi daha düşük. Tam tersi durumd prim yükseliyor.


Star (alıntı)
Renault  Clio 1.4 16 v RXT - 2001
Renult    Clio 1.5 dCi Grandtour Executive -2011
Nissan   Juke 1.5 dCi Sport Pack (   Loading......  )

Çevrimdışı Hykr0

 • 0cc
 • *
 • İleti: 54
Ynt: Trafik sigortasında teklifli indirim dönemi başladı
« Yanıtla #1 : 02 Ekim 2016, 02:35 »
Elinize sağlık.

Çevrimdışı RHG

 • 0cc
 • *
 • İleti: 188
Ynt: Trafik sigortasında teklifli indirim dönemi başladı
« Yanıtla #2 : 03 Ekim 2016, 10:39 »
Siz üstünüze alınmayın sakın, haberin içeriğine, bugün ve son birkaç haftadır okuğum haberlre göre yazıyorum....hepsi külliyen yalan! Önce aslında herkes için şimdikine göre çok daha adil olan "trafik sigortası" sistemini, sigortacılar lehine bozdular. Sözüm ona 10 sene önce trafik sigortasında zaten rekabetçi dönem olacak ve fiyatlar devletin belirlediği fiyatın altına düşebilecekti, olmadı daha ilk ayında trafik sigortaları %20-%40 artmıştı bile. Sonraki 10 yıllık süreç içine son 5 yıla kadar "can yakmasada" trafik sigortaları her sene %20-30 gibi arttı ama asıl vurgunu sigorta şirketleri son 5 yıl, bununda son 2 yılında yapmaya başladılar.
Hazine müşteşarlığı ve doğal olarak hükümetin tüm bunlara seyirci kalıp, fiyatların olması gerekenden en az %200-%400 arttırıldıktan sonra yapılan %10-20 indirimlerle oluşmuş fiyat tarifelerini görüntülemeye imkan veren sisteminin araç sahiplerine bir getirisi olacağını sanmıyorum çünkü sistemde hala devletin "kamu yararına" otoritesi yok. Bir araca devletin koyduğu aynı şartlar ve tazminat klozları çerçevesinde birisi 900 diğer 3900TL fiyat veriyorsa, tüm araç sürücülerini" mecburen ilgilendiren" bir sistemde devlet hala ortalığı başıboş bırakıyor demektir.

KASKO sigortasında pazarı serbest bırakabilirsin ama MECBURİ TRAFİK SİGORTASI'nda serbest piyasa koşulları oluşturamazsın çünkü adı üzerinde mecburi! Burada ancak devletin belirlediği standart bir fiyat olur ve sigorta şirketleir ister bu sisteme dahil olur isterse olmaz. Sistemde en düşük fiyatı görsekde değişen birşey yok, en düşük fiyat hala fiyatı şişirilmiş olan trafik sigortası bedeli. Kaldıki bir müddet sonra en yükse fiyatla arasındaki makası gören fiyatını yukarı çekecek. Yani çok kısa zamanda aradaki fark kapanacak. Aynı sigortayı 700TL yerine 1000TLye satak varken ,neden 700'e razı olsunki en düşük olarak, üst limitin en düşüğüne satacaktır.

Sorun şu ki milyonlarca araç sahibi bir türlü bir araya gelip yumruğunu masaya vuramıyor, gıkını çıkarmıyor. Neden olduğunu ben bilmiyorum, herkes memnunsa hayatından zaten bu kadar sistem geliştirmeye gerek, 10bin TL deseler yine kabul dememki vatandaş, sadece iki üç gün söylenir ama kabul eder gibi duruyor çünkü.
Clio 2000 RXT 1.6 8V

Çevrimdışı karaduman205

 • Yeni Üye
 • İleti: 7
Ynt: Trafik sigortasında teklifli indirim dönemi başladı
« Yanıtla #3 : 11 Ekim 2016, 05:19 »
Sistem
Calismiyor hata veriyor..