Gönderen Konu: LPG'li araç kullananlar dikkat!  (Okunma sayısı 3823 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı duhanzs

• 3000cc
LPG'li araç kullananlar dikkat!
« : 04 Ağustos 2014, 09:52 »
İstasyonlara yapılan baskınlarda vatandaşa eksik gaz verildiği ortaya çıktı.

Petrol fiyatlarındaki gelişmeler benzin, motorin ve LPG fiyatlarına yansırken, vatandaşı bir başka tehlikenin daha beklediği ortaya çıktı. Benzin ve motorinin yanı sıra otogazda (LPG) da eksik ölçüm yapıldığı tespit edildi. Otogaz ve akaryakıt istasyonlarına yönelik yapılan denetimlerde bazı sayaçların eksik benzin ve motorin verdiği belirlenirken, otogaz istasyonlarında ise ATC cihazı ile vurgun yapıldığı ortaya çıkarıldı.

SICAKLIĞA GÖRE AYAR

Otogazın hacmini hava sıcaklığına göre ayarlayan ATC cihazı bulundurmayarak veya devre dışı bırakılarak vatandaşa eksik otogaz verildiğini tespit eden denetim birimleri bunun önüne geçmek için çalışma başlattı. Bu kapsamda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ATC cihazının devre dışı bırakılarak satış yapılması konusunu mercek altına aldı. Vatandaşın bu yöntemde mağduriyetinin otogazda yüzde 6’ya kadar çıktığı belirtiliyor.

EPDK’ya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre gaz ve akaryakıt istasyonlarında marker ve pompa ayarlarının yanı sıra ATC cihazının olup olmadığı da yakından takip ediliyor. Alınan bilgilere göre sıcak bölgelerde bazı LPG bayileri, otogazın hacmini sıcaklığa göre ayarlayan ATC cihazını kapatıyor. Araç sahipleri cihaz devrede olmadığı için normal ücret ödemesine rağmen daha az otogaz almış oluyor. Benzinde hacim genişleyici kullanılmaması halinde vatandaşın kaybı yüzde 2’yi buluyor.

STANDART 15 DERECE

Rafineriden 15 santigrat derecede çıkan LPG’nin, istasyonlarda 15 derece sıcaklığa göre düzeltilmiş litre üzerinden satışa sunulması gerekiyor. ATC cihazının çalıştırılmayışı sıcak bölgelerde genleşme nedeniyle bayinin lehine oluyor. Örneğin 100 liralık gaz almak isteyen tüketici daha az bir LPG ile deposunu dolduruyor. Soğuk bölgelerde bu cihazın çalıştırılmaması halinde ise bayinin aleyhine bir durum ortaya çıkıyor. Denetimlerde EPDK ve Sanayi Bakanlığı’nın yanı sıra diğer kurumlar da yer alıyor.

YIL SONUNA KADAR DENETİM

Tüketicinin hem akaryakıt hem de LPG alırken mağduriyet yaşamaması için tüm tedbirleri almaya çalıştıklarını ifade eden enerji yönetimi yetkilileri Sanayi Bakanlığı ile yapılan tüm denetimlerde ATC cihazının kontrolünün yapıldığını kaydetti. Üst düzey enerji yönetimi yetkilisi yıl sonuna kadar tüm otogaz istasyonlarını mercek altına alacaklarını ifade etti. Bu arada benzin fiyatları 5 lirayı bulurken vatandaşın bir diğer kabusu ise eksik yakıt veren pompaları oldu. Yapılan denetimlerde az da olsa bazı istasyonlarda sayaçların eksik yakıt verdiği tespit edildi.
1998 Tofaş Şahin S 1.6
2003 Clio 2 1.6
2012 Vw Polo 1.6 TDI
2008 Hyundai Getz 1.5 Vgt

Çevrimdışı kadir

• Uzman
  • kadir@cliotr.com
    • cliotr
Ynt: LPG'li araç kullananlar dikkat!
« Yanıtla #1 : 04 Ağustos 2014, 11:57 »
denetimler artsın bencede.. durduk yere bundan bari kazık yemeyelim

clio 1.2 16 v *
megane 2 hb 1.6 16v *
clio 3 1.2 16 v *
megane 2 hb 1.6 16v ov*
symbol 1.2 16v *
megane 2 hb 1.6 16v ov

Çevrimdışı gokhanbay

• 1500cc
  • BİREYSEL VARLIK
« Yanıtla #2 : 04 Ağustos 2014, 04:10 »
abi bunun önüne geçemezler.neyi nasıl denetleyecekler bır yapı bır duzen yok ki epdk denen kurumda aldıgımız gazın yuzde 10 u dolmuyor.ben kac yerde dıkkat ettım sızde edın dolum basladıgında yakıt vermıyor pompa 2 ile 3 lira arasında dolum başlıyor.bir kaç kez uyardım elemanı ve ıstasyonun mudurunu adamlar yapıcak bısey yok der gıbı bakıyorlardı.bır daha ugramadım fakat baktım ankarada opette bıle aynısı oluyor.delirdim.artık sallamıyorum.calanlardan allah fazlasıyla cıkarsın dıyorum baska bır sey demıyorum.
Clio II RTE 1.6 8v 90ps Otomatik.

Çevrimdışı styleliferap

• 0cc
  • *
« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2014, 02:49 »
Bildiginiz her zaman gaz aldığınız yerden sasmayacaksin :)

Çevrimdışı Settar

• 1400cc
  • ~ Sıradanız ama Ön Sıradan..
« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2014, 02:37 »
Şuan Erzincan' dayım buraya gelirken Sivas' ta Opet' ten gazımı fulledim ve sadece 33 Lt gaz alabildim. Ancak Erzincan merkezde aynı şekilde Opet' te fullediğimde 42 Lt aldı. Ve Sivas Opet' ten gaz fulledikten sonra birdaha bitene kadar gaz alamadım hiç bir pompadan 3 istasyonda daha denedim ama olmadı. Şamandıra ve gösterge full gösteriyordu pompayı taktığında pompa basmıyordu. Basınçtan dedik ama Shell, Petrolofisi ve BP' den bizzat ayrı ayrı pompalardan denettirdim olmadı. Gaz tamamen bittikten sonra ancak alabildim. Bu genleşme ve hacim sorununu bizzat yaşadım. Burda okuyuncada çok şaşırdım. Hayat memat meselesi bu normalde her şamandıra %5 yada %10 oranında genleşmeye karşı güvenli dolum için boş bir yer bırakıyor. 45 Lt depo en fazla 38 bilemediniz 40-42 Lt alıyor. Bu güven için ideal oran ancak bu az basım ve genleşme, hacim farkı hem şamandıranızda arızalara hemde canınızı tehlikeye sokuyor. Allah' ından bulsunlar birşey diyemiyoruz ne kadar dikkat edebilir ki vatandaş. Allah akıl fikir versin. Hak yiyorlar ,canımızı tehlikeye sokuyorlar.
Gereksiz eleştiri, gizli hayranlıktır..

~

Çevrimdışı duhanzs

• 3000cc
« Yanıtla #5 : 06 Ağustos 2014, 02:56 »
ben genelde 38-42 lt arası alabılıyordum cok ohal durumlarda yazın genlesmeden daha fazla aldıgını dusunursek fullemek te tehlıkelı bence
onun dısında yollardan bılınmedık yerlerden almayın uc bes kurus farkı ıcın ne canınızı ne malınızı tehlıkeye atmayın topraklamayı hele hele hıc atlamayın
ben gaz alırken nısanlım arabada olurdu hep.gozumde bunu canlandırıp o anı yasarsam bende olmelıyım derdım ve tak abı topraklamayı canımız ucuz degıl derdım pompacıya bunuda atlamayın.
1998 Tofaş Şahin S 1.6
2003 Clio 2 1.6
2012 Vw Polo 1.6 TDI
2008 Hyundai Getz 1.5 Vgt

Çevrimdışı kadir

• Uzman
  • kadir@cliotr.com
    • cliotr
« Yanıtla #6 : 06 Ağustos 2014, 03:17 »
benim depo 42 veya 45 litre olması gerekli.. aldığım gaz max 34 litre.
önceki aracımda depo 35 litre idi max 29,5 aldı.
bazı istasyonların pompa basıncı yüksek oluyor. fazladan gaz basabiliyor.
birden aracın kendi lpg ayarı var... mesela arkadaşın aracı benimle aynı depoya sahip 42 litre gaz alabiliyor.

clio 1.2 16 v *
megane 2 hb 1.6 16v *
clio 3 1.2 16 v *
megane 2 hb 1.6 16v ov*
symbol 1.2 16v *
megane 2 hb 1.6 16v ov