Gönderen Konu: Yeni alınan 2. el araç bakım öncelikleri nelerdir ?  (Okunma sayısı 5506 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lexmark

• Yeni Üye
  • Renault Clio Symbol 1.5 dCİ Alize / 2006
Başlıktan da anlaşılacağı gibi burdan deneyimli, usta ve konuyla ilgili bilgisi olan herkezden tavsiye almak isterim.

Benim aracım 2006 model Clio Alize 1.5 dCİ - 169.000 Km' de. Tahminen 3. sahibiyim. :oley:

Aracı alalı yaklaşık 2 ay olacak 2 ay boyunca sadece hafta sonları kullanıldı hem öğrenme hem gezme amaçlı.Aldığımdan beri Aracın donanımsal olarak sadece Kışlık lastiklerini aldım ve yanında yeni jant taktırdım.

1-Aldığım kişi 170.000 olunca bir triger bakımına sokarsın dedi ama içim rahat değil daha tanıdık eş dost akraba harici bilir kişiye (ustaya) görünmedi.
2-Farlar çok kısık ışık veriyor
3-Sürücü tarafındaki cam sürekli takılma yapıyor, oto kilitciye gittik tuş arızalı dedi biraz uğraşınca düzeliyor ama yine hareket etmiyor.
4-Ön çamurlık kısımlarında hafif sürtme izleri var
5-Arabada ve genelde her araç sahibinde bulunması gereken önemli araç-gereçler ( Polis kontrolünde, temizlik yapmak için vs.)

Şimdi yukarıdaki bilgiler dahilinde ve maddi olarak her ay max. 200-300 TL geçmiyecek  masraf olacak şekilde önceliklerim nelerdir ? - Tavsiyeler haricinde istanbul içi fatih veya gaziosmanpaşa çevresinde destek ve yardımcı olacak kişiler.Fiyatlar konusunda indirim ve ucuzluk sağlayabilecek yerlerin önerilerinde de bulunursalar sevinirim ( marka, dükkan adı vs vs. )
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2014, 05:16 Gönderen: Lexmark »
Renault Clio Symbol 1.5 dCİ Alize / 2006

Çevrimdışı emrah

• 3000cc
Ynt: Yeni alınan 2. el araç bakım öncelikleri nelerdir ?
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2014, 05:27 »
ilk işin triger dir. onu baktırırken. dıyer yerlerinide baktırt. balatalar vs vs vs

ikincisi ışıklardır.

ücüncüsü araç-gereçlerini al bu polis için değil senın hayatını da kurtarır yangın tüpü vs

dört camını yap

beş boya işleri.
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2014, 05:29 Gönderen: emrah »

Çevrimdışı blowoff

• Uzman
« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2014, 07:21 »
1- triger seti-devirdaim pompası - yağı filitrelerine- fren balatalarına disklerine baktır..

2- aydınlatmada osram night breaker plus ampül al .. kısalar h7 ampül.  büyük ihtimal far ayarıda bozuktur far ayarına soktur makinalı.

3- camdaki olayı kaportacı çözer, sürtme işlerinide rötuş için oto boyacı..   
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2014, 07:22 Gönderen: blowoff »
10.5 Bandırma

Çevrimdışı Lexmark

• Yeni Üye
« Yanıtla #3 : 17 Aralık 2014, 01:58 »
Verdğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim, anladığım kadarıyla önceliğim

- Triger bakımı-değişimi yaptırmak
- Balataları kontrol ettirmek
- Filtrelerini kontrol ettirmek

peki ? Bunları bir renault servisinde mi ? Sanayide mi ? Yoksa özel bakım yapan servislerde mi yaptırsam daha iyi olur ? Fiyat - kalite karşılaştırması yaparsak benim maliyeti çok zorlamadan hangisi sizce daha mantıklı ? Ortalama ne kadar tutar bunlar ( yanlış anlamayın ilk arabam çevremde pek arabadan anlayan tanıdığı kimse değilim ne kadar tavsiye ve bilgi alsam kardır bana şimdiden teşekkürler)

Çevrimdışı Barış

• 0cc
  • *
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2014, 02:03 »
İstanbul Esenyurt'a yakın isen Kardeşim Renault Bikada Çalışıyor oraya yönlendirebilirim Servis Pahalı gelirse Dışarıda Sanayide dükkan var orjinal parçaları alıp bakım oradada yapılabilir. Avcılar Sanayi Sitesi

Zafer İrtibat Tel : 0534 819 27 76 Detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çevrimdışı blowoff

• Uzman
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2014, 02:04 »
Sanayide renaulttan anlayan bir ustaya yaptırabilirsin , parçaları yedek parçacıdan alırsın .. Arkadaşlar yardımcı olur iyi usta konusunda öneri verirler.
10.5 Bandırma

Çevrimdışı kadir

• Moderatör
  • kadir@cliotr.com
    • cliotr
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2014, 05:33 »
gaziosmanpaşa küçükköyde   renault yetkili servisinden çalışmış sonra kendine dükkan açmış bir abimiz var. ben sürekli ona giderim.. malzemeleri ister kendisinden ister sanayiden kendin alabilirsin.

clio 1.2 16 v *
megane 2 hb 1.6 16v *
clio 3 1.2 16 v *
megane 2 hb 1.6 16v ov*
symbol 1.2 16v *
megane 2 hb 1.6 16v ov

Çevrimdışı Lexmark

• Yeni Üye
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2014, 08:15 »
gaziosmanpaşa küçükköyde   renault yetkili servisinden çalışmış sonra kendine dükkan açmış bir abimiz var. ben sürekli ona giderim.. malzemeleri ister kendisinden ister sanayiden kendin alabilirsin.

Kadir hocam küçükköy uygundur bana,

Hocam şimdi yılbaşından sonraya kalıcak büyük ihtimalle ama...Şimdi benim her ay kendime göre bir bütçem var yukardaki yazıyı okudun sanıyorum onu aşmamam lazım o yüzden bu kadar titiz davranıyorum.

Bahsettiğimiz öncelikli bakımları;

- Triger bakımı-değişimi yaptırmak  :police:
- Balataları kontrol ettirmek (gerekirse değiştirmek)  :police:
- Filtrelerini kontrol ettirmek ( gerekirse değiştirmek)  :police:

Ne kadara hallederiz ? Aksaray a da yakınım ailem fatihte oturuyor gidip alabilirim bazı şeyleri oradan hem birazda kafa rahat olsun çokta ucuza kaçmak istemiyorum sonuçta deforme olabilen parçalar sonra daha fazla masraf çıkarmasın başıma ama usta da fiyat-kalite orantısı yapıp temin ediyorsa ordan da olur.  ???

Yani sen devamlı gidiyorsun diye sana soruyorum en azından kaba taslak daha önce bu denilenleri yaptırmışsındır.   :idea:

Çevrimdışı kadir

• Moderatör
  • kadir@cliotr.com
    • cliotr
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2014, 05:14 »
aksaraya gitmeye gerek yok. burada sanayiden temin ederiz. bir kaç sağlam malzeme satan yer var.. usta ile birbirlerini tanıyorlar.
yıl başından sonra yapacak isen, zamanı gelince beni arayabilirsin. gider görüşürüz. baktırırız. duruma göre sırası ile bakıma başlarsın.

clio 1.2 16 v *
megane 2 hb 1.6 16v *
clio 3 1.2 16 v *
megane 2 hb 1.6 16v ov*
symbol 1.2 16v *
megane 2 hb 1.6 16v ov